Top

Pradenie

Už dávnejšie ma zaujalo pradenie a celkovo práca s vlnou. Najskôr som plstila, háčkovala, ale veľmi som sa chcela naučiť priasť si vlastnú vlnu. Tak som v marci bola na kurze u Vlna art a bolo to skvelé. Veľa som sa tam naučila a od vtedy túžim po kolovrátku. No kolovrátok, poprvé je finančne náročný a po druhé bývame v 3 izbovom byte so 4 deťmi 🙂 Štvrtinu obývačky už zaberá môj šicí kút, tak kolovrátok by už nebolo kam dať. Tak som ostala pri sne a kupovaných klbkách vlny. Nedávno som objavila, že kamaráťka Zuzka z altermaterovských čias, začala vyrábať vretienka a predávať vlnu a všetko čo k tomu potrebujete. Tak už asi tušíte… Toto mi prišlo ešte pred vianocami

dscf3341

Len bolo treba dokončiť rozrobené veci, došiť deťom tričká, keďže už nemali v čom chodiť a mohla som sa do toho pustiť.

Turecké vretienko som nepoznala, ale bola to láska na prvý skrut. Postupovala som podľa Zuzkinho článku na sashe. Má ho super spracovaný, tak ak vás to zaujíma, pozrite sa u nej. Zuzku nájdete aj na facebooku.

Už dávnejšie som skúšala priasť na vretienku, ktoré mi urobil manželov dedko, ale moja vlna mala veľký skrut a výrobky z nej šli do šikma.

V balicku som mala prírodný corriedale, spriadal sa úplne ľahúčko a rýchlo až ma to samú prekvapilo. Spriadla som ju na vretienku do dvojnitky, podľa tohto videa. Keby mi Zuzka nenapísala, že to ide aj na vretienku, ani by ma to nenapadlo. A išlo to ľahko.  Ešte ho natočiť na motovidlo a bude.

dscf3527

Prekvapilo ma, že spradená dvojnitka už nebola taká hryzavá, zjemnela. Nie, že by predtým bola nejaká veľmi hryzavá, ale v dvojnitke bola úplne iná.

Keď som mala nacvičené pradenie na corriedale, mohla som sa pustiť do merinka, ktoré mi načesala Zuzka. Farba je krááásna teším sa z nej 🙂 už mám v hlave aj projekt, na ktorý ju použijem. Tak už len do pradenia. Len keby som sa k tomu nedostala vždy až o desiatej večer, keď všetci pospia. Lebo inak mám veľa pomocníkov. Eli veľmi chce spriadať so mnou, tak toto turecké vretienko nie je naše posledné 🙂 a raz sa snáď dopracujeme aj ku kolovrátku 🙂

dscf3530

Comments are closed for this post.