Top

Hračky waldorfského typu

Sú to hračky, ktoré volajú aj Steiner dolls. Názov „Waldorfská“ pochádza z doby, kedy v Nemecku vznikla pre deti zamestnancov továrne Waldorf – Astoria prvá waldorfská škola, to sa písal rok 1919. Rodičia a ľudia z okolia tejto školy šili pre svoje deti handrové bábiky, ktoré boli charakteristické spôsobom obviazania hlavy a tým vytvorením tváre a výrazu bábiky. Nadbytok, ktorý nebol použitý pre osobné účely, predávajú školy pri každoročnom adventnom či vianočnom trhu.

Hračky majú rôzne podoby. Môžu byť celkom jednoduché ako najmenšie bábätká, alebo veľké bábiky s vlasmi.

Charakteristické pre tieto hračky je, že sú vyrábané ručne a na ich výrobu sa používajú prírodné materiály vlna, bavlna, ľan, hodváb.

Ja som sa veľa o bábikách a hračkách dozvedela z chránenej dielne Ignis. Len ako teraz pozerám už návody na bábiky ani kurzy neponúkajú 🙂 Veľká škoda. Pretože ponúkali materiál na vlastnú výrobu hračky aj s postupmi.

Hračky sú rozdelené podľa veku dieťaťa a toho ako práve vníma. Ja som teraz robila práve mojkáčikov pre najmenších. Ušité z jemnučkého bambusového aksamitu, ktorý má Eko-Tex certifikát a plnený sú ovčou vlnou, ktorú si sama doma spracovávam. Mám ju od miestneho chovateľa. Škoda, že sa u nás už vlna ďalej nespracováva. Je to síce babračka, ale stojí to za to.

Strih som si upravila podľa seba. Nemám rada presné návody, takže som popustila uzdu fantázii a vznikol náš zverinec. Keďže sa v okolí teraz narodilo bábätiek, máme už pripravené darčeky. Len naše deti si už robia nároky a Ruty už má aj vlastné návrhy na realizáciu 🙂

IMG_6908
IMG_6909
IMG_6910
IMG_6914
IMG_6905

Hračky sú ešte voľné, ak máte o niektorú záujem, napíšte 😉

 

Comments are closed for this post.